Google překladač: English Deutsch

Provoz nového Terminálu Sever 2 ruzyňského letiště za přítomnosti prezidenta republiky Václava Klause slavnostně zahájila 17. ledna společnost Letiště Praha. Je to další významný krok na cestě mezi nejmodernější evropská letiště. „Nový terminál nejen vytvoří podmínky pro další růst počtu pasažérů. Díky němu se výrazně zvýší pohodlí cestujících společně s dostupností a kvalitou nabízených služeb,“ uvedla Hana Černochová, generální ředitelka Letiště Praha, sp.


letadla_1.jpg

Historicky první přílet k Terminálu Sever 2 dnes v 6:15 obstarala pravidelná linka ČSA Soluň – Praha, první odlet pak v 7 hodin ráno pravidelná linka ČSA Praha – Amsterodam.

Prezident Václav Klaus dnes pro veřejnost otevřel tranzitní prostor terminálu, který je určen pro cestující z a do destinací zemí schengenské dohody. Prezident prošel i zázemí letiště, jako je bezpečnostní velín nebo centrální dispečink. Dvoupodlažní řešení Terminálu Sever 2 přináší výhody především v oblasti provozní (zkrácení vzdáleností) a bezpečnostní (oddělení odlétajících cestujících od přilétávajících). Zároveň se rozšíří plochy pro komerční využití – přibudou nové restaurace, bary, obchody a další služby. Podstatně se také zvýší komfort pro cestující. Rozšíří se odbavovací zázemí pro letecké společnosti, budou otevřeny nové konferenční místnosti a další prostory, například pro VIP a business klientelu, pro cestující s dětmi apod.

Nový terminál umožní odbavit na pražském letišti ročně až o 4 miliony cestujících více. Koncepce Terminálu Sever 2 je velmi flexibilní a v budoucnu umožní další rozšiřování kapacity letiště. V rámci projektu Europa se předpokládá, že do konce roku 2006 bude Terminál Sever 2 doplněn o další stavby, které přispějí k dalšímu zvyšování úrovně pražského letiště. Náklady by se měly pohybovat kolem jedné miliardy korun. Další plánované investice, které navazují na tento terminál, dokáží do Prahy přivést více návštěvníků a v horizontu dvanácti let zvýšit počet cestujících až na 20 milionů za rok.

V uplynulých letech rostl počet pasažérů odbavených na pražském letišti rychlým tempem. Jen v loňském roce bylo na Letišti Praha odbaveno zhruba 10,8 milionu cestujících a očekává se, že v letošním roce počet cestujících překročí 11 milionů.

Náklady na vybudování nového terminálu dosáhly dosud 8,2 miliardy korun. Samotný nový terminál, který je největší stavbou projektu, stál 3,3 miliardy korun. Letiště se také rozrostlo o spojovací objekt mezi novou a starou halou a prst C, který umožní nastupování přímo do letadel. Oba objekty začaly sloužit s předstihem už v září.

http://www.csa.cz

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news