Google překladač: English Deutsch

Novela zákona o dani z přidané hodnoty umožní od příštího roku žádat o vrácení DPH jen elektronicky prostřednictvím internetového portálu ministerstva financí. Schválil to Senát.

O vrácení daně z přidané hodnoty (DPH) budou čeští podnikatelé a firmy od příštího roku žádat zřejmě jen elektronicky prostřednictvím internetového portálu ministerstva financí. Změnu přináší vládní novela zákona o DPH, kterou ve čtvrtek schválil Senát. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má sladit české právo s evropským.

Ministr financí Eduard Janota varoval, že by Česku hrozil postih ze strany Evropské komise. Nejednotnost pravidel v rámci unie by mohla vést k daňovým únikům a výpadku daňových příjmů.

Novela podle ministra zavádí změny v místě plnění při poskytnutí služby, které určuje, ve kterém členském státě EU vznikla povinnost přiznat daň za poskytnutou službu a kdo má tuto povinnost. Nově má platit základní pravidlo, že se tyto služby budou zdaňovat ve státě EU, v němž se nachází jejich příjemce. Ti pak budou mít povinnost DPH přiznat a zaplatit.
Poskytovatelé služby pak budou muset kvůli kontrole vykázat tyto služby v takzvaném souhrnném hlášení. "V případě dodání zboží je lhůta pro podání souhrnného hlášení měsíční, v případě poskytování přeshraničních služeb je lhůta navázána na lhůtu pro předložení daňového přiznání, tedy buď měsíční, anebo kvartální," dodal Janota.

Boj proti podvodům
Hlavním cílem novely zákona o spotřební daní je vytvoření právního rámce elektronického systému v rámci EU, který by měl kontrolovat dopravu výrobků podléhajících spotřební dani.
"Tento systém vznikl především za účelem boje proti podvodům v oblasti spotřebních daní," uvedlo MF. Spolu s tím budou nahrazeny v současné době používané papírové průvodní doklady elektronickými doklady. Struktura a obsah elektronického průvodního dokladu bude stanovena v nařízení Evropské komise.

Kalendář akcí

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..