Google překladač: English Deutsch

Značně zapáchající odpad, obsahující vyhozené jídlo, plastové obaly, baterie, plechovky, staré oblečení, dřevo, papír, sklo a rostlinný materiál, byl nalezen v 54 kontejnerech směřujících do Rotterdamu, kde měly být naloženy na loď a plout do Asie.
Místo netříděného komunálního odpadu se měl v kontejnerech nacházet papír určený k recyklaci. Holandské ministerstvo životního prostředí se domnívá, že britský odpad, který je zcela běžně ukládán v chudých zemích, putuje přes Rotterdam, největší kontejnerové překladiště v Evropě. Firmy se tak chtějí vyhnout zvyšujícím se poplatkům za skládkování a recyklaci odpadu, napsal deník Guardian.
Mluvčí nizozemského ministerstva životního prostředí řekla: "Předpokládáme, že toto je jen špička ledovce. Zjistili jsme i další případy posílání britského odpadu do Číny, žádný však nebyl takto rozsáhlý." Britská vláda podle svého sdělení v nedávné době zastavila desítky kontejnerů s odpadem ilegálně vezených do Nizozemí, prošetřuje činnost několika společností a přikázala místním úřadům zjistit, kam se posílá komunální odpad z jejich oblasti. Podle holandských úřadů, které smetí v kontejnerech v lednu náhodně objevily, používají britské firmy k transportu odpadu do Nizozemí složité metody. "Dvě firmy si předávaly odpad ve třech britských přístavech. Byla to očividně snaha zmást úřady. I poté, co jsme záležitost oznámili britské vládě, firmy v činnosti pokračovaly."
Ilegální vývoz evropského komunálního odpadu do rozvojových zemí pravděpodobně není žádnou novinkou, objeven byl však až docela nedávno. Minulý rok bylo například v Rotterdamu zachyceno velké množství odpadu na cestě z Irska do Indonésie a Singapuru. Další vyšetřování prokázalo, že pro irské společnosti pracovali belgičtí a nizozemští prostředníci. Skupina inspektorů ze šesti evropských zemí loni odhadla, že až 20 % z kontejnerů plných odpadního plastu a papíru, jichž jsou desetitisíce ročně posílány k recyklaci do Číny a jihovýchodní Asie, nemusí být legální. Nyní se však toto číslo považuje za podhodnocené. Nizozemský neslavný objev podává důkaz, že nelegální může být až 70 % evropského odpadu, který na lodích směřuje do rozvojových zemí.

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news