Google překladač: English Deutsch
Nord-Lock®

Již od vynálezu šroubu se konstruktéři potýkají s problémem samovolného uvolnění šroubu nebo matice. V případě, kdy je spoj namáhán klidnou statickou silou, je zajištěn samosvorností závitu. Jiná situace nastane při proměnlivém namáhání šroubového spoje. Způsobů jištění je celá řada, od mechanických pojistek (korunová matice se závlačkou, zajištění drátem přes hlavy šroubů, ...), přes různé způsoby zvyšování tření v závitu či zvyšování tření pod hlavou šroubu a maticí až po použití různých tvarů pružných podložek. Jedním z výjimečných a bezpečných druhů jištění šroubových spojů je jištění podložkou Nord-Lock®!

nord_1.jpg

Při statickém namáhání šroubového spoje je jeho zajištění zaručeno samosvorností závitu a třením na dosedacích plochách hlavy šroubu a matice. V případě příčného dynamického namáhání dochází ke klouzání ve styčných plochách a ke zrušení samosvorné síly. Toto může mít za následek vymizení síly předpětí a následné uvolnění šroubu. Společnost NORD-LOCK AB vyvinula systém jištění, který vyvolává samojistnost šroubu. Systém je založen na principu závěrného klínu, který je vytvořen párem podložek. Tato jedinečná metoda využívající napětí místo tření je upravena normou DIN 25 201.
Podložky jsou z jedné strany opatřeny klíny s úhlem větším, než je stoupání závitu, na druhé straně každé podložky jsou navíc radiální zuby. Při montáži šroubového spoje se zkompletovaný pár podložek nasadí pod hlavu šroubu a matici tak, aby do sebe zapadly jejich klínové plochy. Radiální zuby zajistí, že k posunu může dojít právě jen na klínových plochách, nikoli mezi plochou spojované součásti a hlavou šroubu nebo maticí. Klínový efekt vyvolá přírůstek svěrné síly, a tak vyloučí jakékoli pootočení a uvolnění šroubu nebo matice, což zároveň zaručí samojistnost šroubového spoje.

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..