Google překladač: English Deutsch
NERV – rádce nebo šašek

Kdysi králům radili šašci, v pozdějších dobách se jim říkalo poradci. Letos vládě ČR, radil NERV (Národní ekonomická rada vlády), kterou si přizval tehdejší premiér Mirek Topolánek.
V pondělí 14.9. oficiálně ukončil NERV svoji činnost a v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně představil hlavní body své závěrečné zprávy. Ne, že by se výsledky poslouchali dobře, ne že by výsledky byly pro většinu posluchačů překvapivé. Překvapivé jen je, že ekonomické kapacity potvrdili názory běžně uvažujícího občana, s tím, že jim tvorba zprávy o stavu ekonomiky s mnoha tabulkami trvala 9 měsíců a nikdo z našich politiků, včetně těch, kteří se na zřízení NERVu podíleli se nějak závěry nemíní řídit. Nezdá se mi, že by pánové Mejstřík, Schwarz, Weigl, Zámečník, Sedláček, Rusnok, Kohout a Zahradník byli studentíci bez zkušeností. Jejich zpráva o zadlužování státu, zejména v čase voleb, kritika trhu práce a např. vyšší ceny stavebních prací je nasnadě pravdivá, bohužel kormidelníci českého státu jakoby neslyšeli.
Proto bohužel, NERV jako novodobý šašek neuspěl, nikdo jej neposlouchá. Králové byli ke svým šaškům vstřícnější, naslouchali jim a brali v potaz jejich moudra. Šašek byl šaškem z čistě zištného cíle, nemusel se totiž bát o svoji hlavu. Dnešní novodobí rádci (NERV) se setnutí hlavy obávat nemusí, ale proč měsíce vypracovává celkem jasnou zprávu, z které se stejně nikdo nepoučí?
Zkusme občas myslet vlastní hlavou a v běžném životě aplikovat prostý selský rozum bez nutnosti vynakládání poměrně vysokých částek na rozbory současné makroekonomiky.