Google překladač: English Deutsch

Letní měsíce bývají na trhu práce rušným obdobím. Přicházejí na něj totiž tisíce absolventů vysokých škol, kteří hledají profesní uplatnění. Jejich požadavky na budoucího zaměstnavatele však v posledních letech doznávají změn. Čerstvě vystudování si například často nárokují vyšší finanční ohodnocení či flexibilní pracovní dobu. Firmy se je naopak snaží zaujmout balíčky benefitů nebo kvalitou pracovního prostředí.

1 ING 19060 80778

Celková nezaměstnanost v České republice v květnu letošního roku opět mírně klesla. Aktuálně se tak dostala na 3,2 procenta, což v meziročním srovnání představuje pokles o 0,7 procentního bodu. V naší zemi je tak dlouhodobě bez zaměstnání nejméně lidí v celé Evropské unii, což je pro spoustu firem z personálního pohledu paradoxně problém. Podle Úřadu práce České republiky totiž v květnu poptávaly podniky pracovníky na více než 330 tisíc neobsazených pozic.
Největší zájem je aktuálně o kvalifikované i nekvalifikované zaměstnance v technických odvětvích. Podle Kláry Veverkové Šťastné ze společnosti Randstad, jež na trhu působí v oblasti lidských zdrojů, v tuto chvíli prakticky neexistuje výrobní závod, který by se nepotýkal s nedostatkem pracovníků. „Poptávka po nových zaměstnancích v technických oborech je stále velká a její pokles určitě nepředpokládáme. Mohlo by dojít spíše k nárůstu, když však firmy vidí, že otevřenou pozici nemohou dlouhé měsíce obsadit, ve vyhlašování dalších volných míst často už ani nepokračují. Zejména techniků a inženýrů chybějí tisíce," popisuje.
Poptávku po technicky vzdělaných zaměstnancích potvrzuje mimo jiné brněnská společnost PKV Build. Ta firmám poskytuje energetické konzultace s ohledem na energetickou soběstačnost a udržitelnost. Jejich výsledkem je například snižování uhlíkové stopy i milionové úspory na energiích. „Do našeho firemního kolektivu aktuálně hledáme nové kolegy třeba na pozice projektového manažera v energetice, dotačního specialisty nebo projektanta fotovoltaik. Jedná se o specializovaná pracovní místa, která mnohdy nemají teoretickou ani praktickou oporu ve vysokoškolském vzdělání. Nové zaměstnance proto musíme v dané problematice důkladně zaškolit. Získají vysoce ceněnou praxi v sustainability managementu, který představuje žádaný obor pro ekologickou a ekonomickou budoucnost," uvádí Jiří Pech, jednatel společnosti PKV Build.

Vysokoškoláci jsou často „rozebráni" již před dostudováním
Při letních náborech nových zaměstnanců se firmy často intenzivně zajímají o čerstvé absolventy univerzit. „Studenty vysokých škol si dokonce zaměstnavatelé velice často ‚rozeberou' již v posledním ročníku, obzvlášť pokud jsou ochotni se za prací stěhovat," doplňuje Veverková Šťastná. Odlišná situace není ani v Jihomoravském kraji, kde podle zástupců dvou největších místních univerzit většina absolventů s hledáním pracovní pozice problém nemá. „Absolventi Masarykovy univerzity hledají dlouhodobě uplatnění na trhu práce relativně snadno," říká analytik Odboru pro strategii MU Ondřej Hofírek a dodává: „Z dlouhodobého průzkumu čerstvých absolventů MU vyplývá, že pro více než 80 procent z nich bylo v posledních šesti letech nalezení práce velmi či spíše snadné. Dlouhodobě nejjednodušeji nacházejí práci absolventi fakulty informatiky a pedagogické fakulty. Průzkumy také odhalují, že čtyři z deseti absolventů pracují ještě před ukončením svého studia, a to v naprosté většině ve vystudovaném oboru. Pracovní praxi při studiu deklarovalo šest z deseti absolventů MU."
Rovněž data co do počtu studentů druhé největší brněnské univerzity – Vysokého učení technického (VUT) –, potvrzují, že čerství absolventi momentálně dlouho bez práce nezůstávají. Podle průzkumů instituce mělo v posledních několika letech již během studia zajištěnou práci asi 60 až 70 procent studentů. Více než 90 procent pak bylo zaměstnáno do tří měsíců od konce studia a do roka téměř všichni. „Tradičně rychle nacházejí práci absolventi Fakulty strojního inženýrství, elektrotechniky a komunikačních technologií nebo informačních technologií. V posledních letech je ale patrný výrazně vysoký zájem také o absolventy Fakulty stavební, z nichž podle posledního šetření našlo práci do tří měsíců po konci studia dokonce 98 procent," nastiňuje Tereza Kadrnožková, tisková mluvčí Vysokého učení technického v Brně.
ISS 23328 01867

Firmy lákají na benefity i kvalitu pracovního prostředí
Požadavky firem na čerstvé absolventy se podle Veverkové Šťastné příliš nemění. Důraz je kladen zejména na schopnost využít teoretické znalosti v praxi. Velmi podstatná je rovněž dobrá jazyková vybavenost. Čerstvě vystudovaní uchazeči o práci naopak zvyšují nároky na své finanční ohodnocení. „Určité procento absolventů také očekává nižší pracovní vytížení, než s jakým se pak v reálu setká, a bývá požadavky zaměstnavatelů zaskočeno. Mezi nejatraktivnější nabídky patří ty, které nabízejí různé úlevy, jako je například více dní dovolené, práce z domova, flexibilita a možnost uzpůsobit si pracovní dobu podle svého," uvádí personalistka.
Právě pomocí nabídky rozličných zaměstnaneckých výhod se řada společností snaží v boji o čerstvě vystudované uchazeče uspět. „Snažíme se držet krok s dobou a nabídku benefitů průběžně měnit a přizpůsobovat očekáváním našich stávajících i budoucích kolegů a kolegyň. I proto v našem balíčku máme dnes již standardní benefity typu dovolená navíc, sick days, klasické stravenky, zaměstnanecké slevy či možnost pracovat plně nebo částečně z domova," popisuje Jiří Havel, HR manager ve společnosti Notino.
Brněnská společnost PKV Build pak nové zaměstnance láká na nevšední pracovní prostředí. Její prostory nacházející se v moderním office parku Vlněná s panoramatickým výhledem na jihomoravskou metropoli získaly v roce 2020 ocenění kanceláře roku. „Jsme zavedená firma, kterou žene vpřed mladý kolektiv dravých a ambiciózních lidí. Zastáváme pragmatický názor na udržitelnou budoucnost, která musí být podpořena ekonomickým přínosem. Stejné hodnoty proto hledáme i u všech uchazečů o nové pozice. Z těchto důvodů je pro nás důležitá mimo jiné image. Ať už v rámci netradičních teambuildingů, nebo třeba pravidelného chmel dne přímo v kancelářích. Mimo to neděláme rozdíly mezi nováčky a jednatelem společnosti – oba pracují na stejných zařízeních a sedí na stejně pohodlné židli," uzavírá Jiří Pech.

www.lesensky.cz

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news