Google překladač: English Deutsch
T+T 9/2009

Průmyslová automatizace v mnoha moderních projektech využívá bezdrátové dálkové komunikace pro přenos fyzikálních veličin, stavů technologie či komunikace mezi automaty. Pro realizaci bezdrátových lokálních sítí jsou s oblibou využívána tzv. bezlicenční pásma, zejména 869 MHz, 1,9 GHz či standard WiFi. Následující článek popisuje univerzální modulární radiomodem GEMINI pro všechny tři uvedená pásma.

Neobvyklá modularita
Zajímavou vlastností modemů GEMINI je zejména jejich modularita. Každý modem lze osadit až čtyřmi samostatnými kartami binárních vstupů/výstupů, analogových vstupů/výstupů, komunikačními linkami RS-232 (485) či např. vstupy pro tenzometrické snímače. Samozřejmě jsou možné i vzájemné kombinace. Tak lze současně přenášet v rádiové síti například 24 binárních vstupů/výstupů, spolu s údaji z osmi teploměrů a sériovou linku mezi PLC automaty. Tyto informace mohou být určeny pro všechny modemy GEMINI v síti, či pouze adresně. Všechny karty mají plné galvanické oddělení od systému. Výhodou je vestavěný displej s klávesnicí. Umožňuje změny nastavení, adresace v síti a přehled o komunikaci. I bez rozšiřujících karet každý modem GEMINI obsahuje rozhraní RS-232, RS-485 (s galv. oddělením) a rozhraní USB.

Které pásmo?

Výběr kmitočtu by měl vycházet od konkrétní aplikace a požadavků na vlastní rádiový přenos. Obecně platí, že vyšší kmitočet zaručí vyšší imunitu proti rušení (např. frekvenční měniče, svařovací agregáty, tyristory atd.) a tedy vyšší kvalitu a spolehlivost přenosu v průmyslovém prostředí.
Naopak v pásmu WiFi už někdy nastávají problémy. Důvodem je značný (a stále rostoucí) počet zařízení využívajících rozhraní WiFi či Bluetooth. Dochází k zarušení původně volných rádiových kanálů, což může vést i k nefunkčnosti technologie. Z těchto důvodů lze modemy GEMINI dodat v provedení pro pásma nejen WiFi 2,4 GHz, ale i pro pásma 869 MHz a 1,9 GHz.

Vlastnosti GEMINI v uvedených pásmech jsou:
Provoz v pásmu 1,9 GHz využívá standard DECT ve frekvenčním pásmu 1 880–1 900 MHz, dosah 300 m na volném prostranství, cca. 80 m v průmyslové hale. Modem má přístup k libovolnému rádiovému kanálu. Když přijde požadavek na sestavení spojení, modem automaticky vybere kanál, který nabízí nejvyšší kvalitu pro spojení. Současně je vzájemná komunikace chráněna řadou bezpečnostních prvků. To zabezpečuje spolehlivý provoz i v podmínkách silného průmyslového rušení.
Provoz v pásmu 2.4 GHz. Mobilní WLAN klient Gemini umožňuje přenos dat do sítě WLAN, tedy bezdrátový Ethernet. K dispozici je zabezpečení WEP 64, 128 bit, WPA, na standardu IEEE 802.11b. Přenosová rychlost je až 11 Mbit.
Provoz v pásmu 868 MHz. Dosah až 5 km na volném prostranství, umožňuje tyto módy provozu:
- Transparentní mód, funguje jako provoz na RS485, systémem dotaz – odpověď, případně i s potvrzením příjmu.
- Multipoint – transparentní mód s potvrzením příjmu a s adresací jednotlivých stanic.
- Network – s adresací až na 32 stanic. Komunikace typu server-klient.
- Repeater – opakovač, přijatá data předává na jiném kanále. Retranslace signálu, pak dosah závisí na počtu repeaterů.

GEMINI je určeno pro rozsah teplot -20 až +65 stupňů Celsia, proto běžně není nutné využívat klimatizované rozvaděče. Radiomodemy GEMINI tak nabízejí vysokou přidanou hodnotu: kdykoliv lze doplnit počty vstupů/výstupů či změnit jejich typ (analog/digital/sériová linka). A v případě zarušení využívaného pásma přejít na zcela jiné. V kombinaci s nízkou cenou jsou ideálním řešením všude tam, kde je nutné snížit náklady na kabeláž a zjednodušit provoz řídicího systému.

Typické aplikace
Aplikace GEMINI je vhodná všude tam, kde je třeba nahradit metalické vedení. Typicky se jedná o pohyblivé stoje – jeřáby, manipulátory, plošiny, dále o propojení PC s technologickými celky, propojení PLC automatů navzájem nebo přenos dat ze senzorů. Z dalších oblastí využití jmenujme například bezdrátové přístupové terminály, čtečky čárových kódů, či ČOV, teplárenské a energetické aplikace.


Technické údaje

Montáž na DIN lištu 35 mm
Napájení max. 10–30 VDC
Rozsah prac. teplot -20 až +65 stupňů Celsia
Frekvenční pásma 869 MHz, 1,9 GHz, 2,4 GHz
Binární I/O až 32, 0-30 VDC
Analog. vstupy až 32, rozsahy 0–5, 0–10 V, 0–20 mA, 0–40 mV
Analog. výstupy až 16, rozsahy 0–20 mA, 0–10 V
Sériová rozhraní RS-232, RS-485 (s možností rozšíření), USB

autor článku Miloš Toth, SCS servis s.r.o.

www.scs-servis.cz

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..