Google překladač: English Deutsch

Technologie optického měření a systémy celoplošného měření povrchů se již staly standardními nástroji prakticky ve všech odvětvích. Měřicí systémy společnosti GOM poskytují cenná data a výsledky pro řízení kvality v celém řetězci výrobních procesů moderního vývoje produktů. MCAE Systems, jako oficiální distributor značky GOM pro český a slovenský trh, stojí po boku tohoto technologického vývoje již dvě desetiletí.

mcae1


„Žádná sebelepší technologie nefunguje bez člověka. Bez jeho zkušeností s použitím či správným nasazením do té či oné oblasti je každá i z těch nejkvalitnějších technologií pouze technologie". (Ing. Miloslav Drápela, ředitel společnosti MCAE Systems, rozhovor v časopise Svět průmyslu, 2014)
Na 100 odborných techniků z nejdůležitějších průmyslových odvětví a institucí se sjelo na společné setkání GOM, které se konalo ve dnech 4. a 5. března 2015 v prostorách hotelu Atlantis u brněnské přehrady a v sídle firmy MCAE v Kuřimi. Celá akce, zaměřená na 3D optické měření, se nesla v přátelské a pohodové atmosféře. Hlavním tématem seminářů byly prezentace uživatelů o začlenění 3D měřicí techniky do průmyslového procesu.
Dvoudenní setkání zahájil jeden ze zakladatelů firmy GOM, pan Konstantin Galanulis, který k nám zavítal vůbec poprvé. Ve své přednášce se zaměřil na aktuální vývoj 3D optického měření a vizi do budoucna. Poté následoval blok MCAE Systems, ve kterém byly představeny žhavé novinky - nový stolní 3D skener pro malé díly ATOS ScanPort, nová verze softwaru ATOS V8 či zařízení pro automatizované měření ATOS ScanBox 4105. Tato samostatná mobilní jednotka je nejkompaktnějším modelem ze čtyř dosavadních modelů a byla speciálně vytvořena pro automatizovanou 3D digitalizaci a inspekci malých a středně velkých dílů.
Během přednáškového programu bylo zřejmé, že optická metrologie je rychlým, přesným a spolehlivým nástrojem nejen pro optimalizaci výrobních procesů a zajišťování kvality, ale má také úzkou návaznost na další činnosti, jako je reverzní inženýrství či 3D tisk. O své zkušenosti, týkající se využití 3D měřicích systémů firmy GOM, se během dvou dnů podělili uživatelé z těch nejprestižnějších firem a technických univerzit z celé ČR a SR (ŠKODA AUTO, Magna Exteriors & Interiors, PWO Czech Republic, Kovovýroba Hoffmann, Slévárna Heunisch Brno, Volkswagen Slovakia, Alucast, COMTES FHT, Ronal ČR, Doosan Škoda Power; z univerzit pak MTF STU v Trnavě a FSI VUT v Brně). Všichni účastníci setkání tak získali užitečné informace o všestranném využití a komplexních řešeních napříč různými odvětvími.

Prezentace uživatelů střídaly Workshopy, na které se všichni přesunuli z hotelu Atlantis do sídla firmy MCAE Systems. Připravené praktické ukázky zahrnovaly automatizované měření ATOS ScanBox 4105, on-line seřizování přípravku a aplikace funkce Zpětná projekce, GOM Acceptance test, měření skenerem ATOS ScanPort, využití skeneru ATOS Core 300 Essential pro reverzní inženýrství s návazností na 3D tisk či měření mechanismu zadního odpružení u horského kola systémem PONTOS.
Zvláštní poděkování patří všem přednášejícím, kteří se podíleli na úspěšném průběhu letošního setkání.