Google překladač: English Deutsch

Zcela nově, účelně a nápaditě upravenou jižní lokalitou před železničním nádražím v Olomouci se mohou pyšnit místní obyvatelé. Stavební a sadové práce provedla společnost Skanska DS v době od června 2004 do listopadu 2005. Investorem bylo Statutární město Olomouc a Dopravní podnik města Olomouce.

PrednadrazProstorOlomouc_1.jpg

"Stavebními úpravami v tomto území se zvýšila bezpečnost provozu, protože přes nový rondel je napojen vjezd do dopravního terminálu MHD a okružní křižovatka zároveň zpomalila rychlost jízdy. Spolu s dalšími vybudovanými bezpečnostními prvky to zvýšilo také bezpečnost chodců v přednádraží," sdělil primátor města Olomouc Martin Tesařík.

Olomoucký přednádražní prostor je důležitým komunikačním uzlem pro městskou i regionální dopravu. Jižní lokalitu před hlavním nádražím Českých drah tvoří přechod mezi náměstím a městským silničním prostorem.

"Projekt Úpravy přednádražního prostoru v Olomouci se skládá z pěti stavebních etap.
Provedením stavebních a sadových prací v jižní lokalitě byla dokončena etapa třetí. Místní obyvatelé tak mohou využívat nová parkoviště a nově upravené komunikace. Místo také získalo unikátní architektonický prvek, a to světelnou fontánu, " sdělil generální ředitel Skanska DS Josef Hájek.

Stavba zahrnovala celkem 49 stavebních objektů. Upraveno bylo parkoviště, veřejné osvětlení, přilehlé komunikace a chodníky pro pěší. Vybudována byla nová tramvajová trať a dvoukolejná tramvajová smyčka včetně trolejového vedení a systému řízení. Součástí byly rovněž nové přístřešky zastávek, sociální zázemí pro potřeby Dopravního podniku města Olomouc a přeložky inženýrských sítí. Mezi zajímavé stavební prvky patří ozeleněná stěna ve směru k nádraží.

Samostatnou stavbou byla kruhová křižovatka, která významně přispěje ke zvýšení bezpečnosti silniční dopravy, a v jejím středu umístěný architektonický prvek - světelná fontána. Nově vybudovaná křižovatka odděluje individuální automobilovou dopravu od autobusové a umožňuje vjezd a výjezd z nově vybudovaných podzemních parkovišť ve všech směrech. V blízkosti křižovatky se nacházejí stanoviště městské hromadné dopravy. V celém prostoru byly provedeny konečné sadové úpravy a komunikace byly osazeny novým veřejným osvětlením.

Ve středu okružní křižovatky vznikla ojedinělá světelná fontána, kterou tvoří jedenadvacet barevných symetricky rozmístěných prosvětlených sloupů. Vnitřní plocha okružní křižovatky je ještě doplněna o stříhanou zeleň a povrch je pokryt valouny štěrku.

První fáze třetí etapy výstavby probíhala od května roku 2004 do května letošního roku. Samotná stavba okružní křižovatky a světelné fontány pak probíhala od srpna do listopadu letošního roku. Posledními sadovými úpravami tak byla zakončena třetí etapa rozsáhlého projektu úpravy přednadražního prostoru v Olomouci, který celkově zahrnuje pět etap.
www.skanska.cz

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..