Google překladač: English Deutsch

Od července letošního roku vstoupí v platnost vyhláška, která nařizuje novým objektům povinnost vybavení kouřovým detektorem (obecně hlásič požáru) a přenosným hasičským přístrojem. Firma Jablotron je jednou z mála na trhu, která prodává certifikované kouřové detektory. Jde o optický detektor kouře JA-80S, který reaguje na přítomnost viditelných zplodin z hoření a zvýšení teploty v místnosti způsobené požárem. Pokud koncentrace zplodin nebo teplota překročí nastavenou mez, vyhlásí kouřový detektor požární poplach.

Detektor může být využit jako autonomní, kdy požár signalizuje pouze lokálně svojí vestavěnou sirénou. Je ale možné předávat požární poplach bezdrátově přímo zabezpečovací ústředně OASiS. Díky tomu můžete dostat informaci o požáru ihned na mobilní telefon anebo ji zároveň předat na pult centrální ochrany, kde stálá služba zajistí okamžitý zásah přímo na místě, i když vy zrovna máte vypnutý telefon nebo jste právě na dovolené. Cena bezdrátového kouřového detektoru JA-80S OASiS je 1376 korun a od července letošního roku bude povinný ve všech nových budovách a v některých případech musí být namontován i do stávajících budov do konce letošního roku.

Ve vyspělých státech je hlásič požáru na rozdíl od ČR naprosto běžným vybavením domácnosti – např. v Dánsku je požárním hlásičem vybaveno 75 % všech domácností, ve Finsku je to dokonce 98 % domácností, v Norsku 97 %, ve Švédsku 68 % a ve Velké Británii je podle odhadů požárními hlásiči vybaveno 75–80 % nemovitostí. Povinnost vybavit si domácnost požárními hlásiči existuje hned v několika členských zemích EU.