Google překladač: English Deutsch

Slovenská společnost KONŠTRUKTA – Industry a.s. Trenčín je významný dodavatel technologií pro gumárenský průmysl. Věnuje se již 20 let problematice vývoje a výrobě linek na polotovary pro toto velmi důležité průmyslové odvětví. V posledním období přišla na trh s několika novinkami, a to hlavně v oblasti chlazení vyráběných polotovarů a ve výrobě vnitřní gumy.

Vnitřní guma je důležitá část pneumatiky. Je to tenká vrstva vzduchově nepropustné gumy, která tvoří vnitřek pneumatiky, kterou lze vyrábět několika způsoby. Starší způsob výroby válcováním na trojválcovém nebo dvouválcovém kalandru je postupně nahrazený výrobou vnitřní gumy tzv.technologií rollerhead. Tato technologie představuje výrobu vnitřní gumy pomocí vytlačovacího stroje vybaveného profilovou vytlačovací hlavou, která vstupuje mezi válce dvojválcového kalandru.

Ve vytlačovacím stroji je zpracovávána a zhomogenizovaná pryžová směs. Po zpracování je tato směs vtláčena přes otvor ve vytlačovací hlavě do štěrbiny mezi dva válce kalandru, které jí kalibrují na konečný rozměr. Takto vyrobená vnitřní guma se potom chladí a navíjí do cívek. Technologií rollerhead se dosahuje lepší homogenita gumové směsi, rovnoměrná struktura vnitřní gumy, rovnoměrná a stabilní teplota profilu a vyráběný polotovar neobsahuje vzduchové bubliny.

Zpracoval: Ing. Václav Matys