Google překladač: English Deutsch

Internet z elektrické zásuvky poteče i v ČR. Rychlost až 200 Mb/s. Desítky tisíc domácností využívají možnosti připojení k internetu prostřednictvím stávajících elektrických rozvodů. Doposud jen v zahraničí, ale patrně již tento rok se podobné „vymoženosti“ dočkají i první zájemci v Česku.
Cesty internetu do vašich počítačů mohou být různé. Bezdrátových i drátových způsobů připojení k internetu je mnoho. Asi i vás již někdy napadlo, proč všichni ti poskytovatelé rychlejšího internetového nabízejí nové cestičky, když existuje síť, která vede do téměř každé domácnosti.
Nápad, využít dostupných elektrických rozvodů nejen k přenosu energie, ale i dat, není nový. V minulosti však narážel na mnohé technologické nesnáze. I přesto vznikly technologie, které přenos dat elektrickou sítí dokázaly zprostředkovat alespoň na krátké vzdálenosti, například v rámci jednoho domu či firmy.
Není to však tak dávno, co se objevila technologie, jenž zvládá datový přenos i na větší vzdálenosti. Hned se jí chytili poskytovatelé internetu, kteří tak získali další kanál, kterým mohou do domácností „posílat“ internet. Tato technologie našla rychlou odezvu především ve Spojených státech, ale i v některých evropských zemích, jako je například Německo, Rakousko či Španělsko. Celkově se již z přístupu k širokopásmovému internetovému připojení mohou radovat uživatelé ve 40 zemích na světě. Nově k nim má přibýt i Česká republika. Zhruba před rokem začala Pražská energetika (PRE) testovat možnosti přenosu dat po elektrické síti i přes energetická zařízení jako jsou trafostanice, elektroměry apod. „Přenosy probíhaly do obytného domu, kde žijí naši zaměstnanci a do jednoho odborného učiliště,“ uvádí Mgr. Petr Holubec, vedoucí oddělení Public relations v PRE. „Toto řešení se ukázalo jako použitelné. Avšak zároveň naši vlastníci rozhodli, že se tomu naše společnost nebude věnovat, a proto jsme nabídli naše sítě k testování různým firmám,“ informuje dále Holubec.
V současné době se o možnosti provozu internetu po el. síti PRE zajímají dvě firmy. Jedna z nich - společnost Terms - již dokončuje přípravy pilotního projektu. „Jakmile firmy ukončí své pilotní projekty, budeme se v případě jejich zájmu bavit o podmínkách pronájmu našich sítí pro komerční provoz. To jednání lze očekávat během léta,“ doplňuje vedoucí oddělení Public relations v PRE.
Co lze od internetu z elektrické zásuvky očekávat? Pokud vás zajímá, zda nemohou být na překážku starší elektrické rozvody, vězte, že se prý není čeho bát. Mgr. Holubec tvrdí, že je v podstatě jejich veškerá energetická síť vyhovující. „Kapacita a kvalita přenosu je dána především délkou a topologií elektrického vedení,“ uvádí Martin Šejvl ze společnosti Terms. „Obecně nelze určit závislost kvality přenosu na stáří vodičů. Ověření kvality spojení provádíme individuálně pro každou potenciální lokalitu,“ uzavírá.
Již za 14 dní si budou moci tento způsob připojení na internet vyzkoušet první účastníci pilotního projektu. Ten se rozběhne v lokalitě Pohůrka v Českých Budějovicích. „Další pilotní projekt bude na jednom pražském sídlišti a na sídlišti v Českých Budějovicích,“ informuje zástupce společnosti Terms. Komerční spuštění služby na základě vyhodnocených dat pak začne nejdříve v červnu a nejpozději v září tohoto roku.
Technologie je postavena na čipech společnosti DS2, takže se zájemci se mohou těšit na přenosovou rychlost přesahující 100 Mb za sekundu s teoretickým maximem 200 Mb/s.
Připojení přes elektrickou rozvodnou síť je populární i u orgánů EU. Ve svém nedávném prohlášení se i Evropská komise zasazuje o šíření internetu po elektrických sítích, když nabádá členské státy, aby mu nekladly překážky. Komisi by ráda, aby se technologie co nejrychleji rozšířila, a usnadnila tak přístup k širokopásmovému internetovému spojení i lidem v nejodlehlejších oblastech.

208zasuvka.jpg