Google překladač: English Deutsch

Mnoho podnikatelů pečlivě zvažuje své výdaje. Mnoho z nich dospělo k závěru, že nyní není čas pro nákup nového zařízení. Ve skutečnosti ale stále existují dobré důvody pro investice do zařízení, a to i tehdy, když se nejedná pouze o výměnu již opotřebovaných strojů. Přechod z řezání autogenem na řezání plazmou je toho dobrým příkladem. Je pravda, že plazmový systém představuje vyšší pořizovací náklady než autogenní hořák. Nicméně plazmové systémy nabízejí několikrát vyšší rychlosti řezání než autogen. Rovněž eliminují potřebu platit poplatky za pronájem lahví. A navíc poskytují výrazně lepší kvalitu řezu, znamenající méně druhotných operací a méně oprav, což vše přispívá k významným časovým úsporám. A v jakémkoli podnikání čas znamená peníze.

Jestliže přemýšlíte o investování do nové technologie, musíte zvážit řadu faktorů.

Pomůže nové zařízení zvýšit produktivitu a/nebo snížit provozní náklady?
Vyšší produktivita vyplývající z vyšších rychlostí řezání a menšího počtu druhotných operací má dopad na finanční tok. Pokud mají vaši zaměstnanci vyšší výrobní kapacitu, vy máte méně peněz vázaných na zásoby rozpracovaných produktů a můžete fakturovat více dokončených zakázek. Rychlý obrat velmi kvalitních produktů znamená spokojené zákazníky a stálé zakázky.

Dnešní ruční plazmové systémy používají stlačený vzduch a řežou kovy o tloušťce až 38 mm, v závislosti na modelu. Používání stlačeného vzduchu sice není zadarmo, je ale výrazně levnější než opakovaně vznikající náklady na plyn a lahve, které jsou potřebné pro autogenní řezání.

Každé autogenní řezání vyžaduje předehřátí oceli na teplotu vzplanutí. Řezy prováděné plazmou nevyžadují předehřátí, což představuje první časovou úsporu. Navíc řezání plazmovými systémy je mnohem rychlejší než autogenem, v závislosti na tloušťce oceli. Například rychlost řezání uhlíkové oceli 12 mm autogenem je přibližně 500 mm za minutu. Powermax1250® vyrobený společností Hypertherm Inc., výrobcem plazmových systémů se sídlem v americkém Hanoveru, New Hampshire, řeže ocel 12 mm rychlostí 1 500 mm za minutu – tedy třikrát rychleji než autogen. K tomu si připočítejte dobu potřebnou k odstranění strusky nebo obroušení tepelně ovlivněné zóny po autogenním řezání a čas ušetřený při použití plazmy se ještě zvýší.

Americký výrobce Mt. Clemens Crane investoval do plazmové řezačky Hypertherm Powermax1000®, aby nahradil autogenní řezání při výrobě jeřábů. Umístěním plazmové stanice doprostřed výrobního závodu a objednáním systému na kolečkách a 15m vedení pro hořák dosáhl toho, že jedna jednotka dosáhne prakticky kamkoli po celé dílně.

Scott Swanson, vedoucí dílny, vysvětluje: „Jeden jeřáb může vyžadovat 16 řezů, každý z nich dlouhý 2 nebo 2,5 m. Když zvážíte potřebná nastavení autogenu a druhotné operace při autogenním řezání, plazmový systém ušetří možná i deset minut na jeden řez. To znamená téměř tři hodiny na jeřáb. Plazma se zaplatila velmi rychle.“

Můžete být konkurenceschopnější vstupem na nové trhy?
Plazmu lze používat k řezání elektricky vodivých kovů, včetně uhlíkové oceli, nerezové oceli, hliníku a mědi, zatímco autogen pouze k řezání uhlíkové oceli. Pokud nyní odmítáte zakázky, které vyžadují řezání jiných kovů než uhlíkové oceli, nebo je zadáváte externě, s plazmou můžete rozšířit své možnosti nebo ušetřit za subdodavatelské náklady.

Plazma umí řezat stohované kovy, čímž dále zvyšuje produktivitu, a má mnohem menší tepelně ovlivněnou zónu, zejména u tenkých materiálů, a proto je ideální pro použití v oblasti výroby ventilačních systémů a zpracovávání kovů. Menší tepelně ovlivněná zóna je významným faktorem i při zpracovávání konstrukční oceli.

Můžete zvýšit loajalitu zákazníků poskytováním lepšího servisu nebo kvalitnějšího produktu?
V obtížné ekonomické době vaši zákazníci přemýšlejí o nákupech stejně jako vy. Nyní více než kdykoli dříve hledají společnost, která jim nabídne nejlepší kombinaci ceny, kvality, dodací lhůty a přizpůsobení produktu. Pokud vám správný nástroj pomáhá plnit dodací termíny, zvyšovat kvalitu vašeho produktu a/nebo vykonávat různé typy úkolů, odlišíte se od konkurence a zvýšíte loajalitu zákazníků.

Jak univerzální jsou současné nástroje?
S plazmou můžete snadno řezat stohované kovy, kovové mříže a dokonce i zkorodované nebo lakované kovy. Kromě schopnosti řezat jakékoli elektricky vodivé kovy lze plazmové systémy používat i k drážkování kovů při odstraňování starých svarů nebo při přípravě na nové svary.

Mnoho plazmových systémů lze používat s ručním hořákem nebo se strojním hořákem na řezacím stole. Například Hypertherm Powermax45® má na vedení pro hořák jednotlačítkovou rychlospojku, která umožňuje vyměnit hořák za několik sekund. S hmotností 15,8 kg je velmi mobilní a lze se s ním pohybovat po dílně nebo v terénu při napojení na motorový generátor, což dále zvyšuje univerzálnost tohoto nástroje.

Pomůže lepší vybavení udržet dobré zaměstnance a snížit náklady na zaškolení nových?
Zaměstnávání a udržování dobrých zaměstnanců je stále jedním z největších problémů podnikání. Výměna a zaškolení zaměstnance může zdvojnásobit roční náklady na pracovníka. Řezání a drážkování plazmou je bezpečnější a čistější než konkurenční technologie, jako jsou řezání autogenem a drážkování uhlíkovou elektrodou. Dobří zaměstnanci oceňují technologie, které jim usnadňují práci, a jsou věrní společnostem, které investují do jejich bezpečnosti a produktivity.

Pokud zlepšení produktivity a kvality, snížení provozních nákladů a udržení konkurenceschopnosti na trhu představují dobré důvody investice do plazmového systému, můžete si být jisti tím, že si vyberete kvalitní produkt, který vám bude léta sloužit. Tlak na omezování výdajů vede k pokušení jednoduše vybrat nejlevnější systém na trhu. Nízká pořizovací cena ale může být zavádějící, pokud je produkt špatně konstruován, postrádá důležité funkce nebo jeho výkon nesplňuje očekávání.

Zatímco při přechodu ze starší technologie, jako je autogen, na novější je jedním z důvodů investice do nového zařízení, jsou i jiné situace, kdy modernizace dává smysl. Pokud například nový plazmový systém nahrazuje starší plazmovou jednotku, vylepšená technologie může znamenat spotřební díly s delší životností, lepší energetickou úspornost a snadnější obsluhu. A to vše společně pomáhá snižovat provozní náklady.

Když společnost Hypertherm nahradila svůj oblíbený systém Powermax600 za nový Powermax45, představila patentovanou technologii hořáku Conical Flow™, který výrazně zlepšuje kvalitu řezu. Kvalitnější řezy za kratší čas a méně oprav znamenají vyšší produktivitu zákazníků Hypertherm.

Novější plazmové systémy rovněž využívají další technologické změny. Dvěma příklady jsou stíněné trysky, umožňující tažené řezání přímo po povrchu kovu, a konstrukce Auto-Voltage™, umožňující provoz při různých napětích bez nutnosti přepojení. Díky takovýmto funkcím jsou jednotky odolnější vůči poruchám a snadněji obsluhovatelné pro nové uživatele. A technologie kontaktního spouštění eliminuje VF rušení od nedalekých elektrických zařízení.

Navíc přechod na technologii invertorového napájení snížil hmotnost a velikost nových plazmových modelů, díky čemuž jsou mobilnější a snadněji použitelné na pracovištích. Pokud tedy plazmový systém, který byl technicky vyspělý před deseti lety, nestačí čelit nárokům vašeho dnešního podnikání, může být čas na investici do nového zařízení.

Manažeři vysoce výkonných velkých i malých společností si jsou vědomi, že investice do technologie jsou nezbytným předpokladem kvalitní produkce a vyšší produktivity. Těžká ekonomická doba může klást vyšší nároky na ospravedlnění těchto investic, nicméně společnost, která si dokáže rozumně vybrat, bude ve výhodě, jakmile se ekonomika odrazí ode dna.

Autor: Paula Flanders, Hypertherm. Inc.
www.hypertherm.com

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news