Google překladač: English Deutsch
T+T 3/2009

Na uvedeném listopadovém veletrhu veletrhu v Norimberku dominovaly elektrické pohony nejen jako samostatné exponáty, ale také v různých názorných aplikacích, simulovaných nebo i skutečných, které demonstrovaly špičkové parametry, vlastnosti a početné řídicí, technologické, komunikační a diagnostické funkce, včetně bezpečnostních. V maximální stručnosti je níže uvedeno několik vybraných příkladů pozoruhodných exponátů některých předních dodavatelů moderních pohonů.

Firma ABB
Nové měniče frekvence řady ACS 850 větších výkonů jsou nyní vybaveny počítačem úsper elektrické energie, inteligentním obslužným a uživatelským komfortem, integrovanými bezpečnostními funkcemi, modulárním hardwarem a softwarem, jakož i odnímatelnou paměťovou jednotkou. Malé měniče řady ACS 350 s výkony do 7,5 kW jsou pak dodávány v provedení se stupněm krytí IP 66 do drsného průmyslového prostředí a krátkodobě mohou být i zaplaveny vodou, např. v potravinářském průmyslu.

Firma Siemens
Servoměničem typu Sinamics S 110 byla rozšířena tato generace osvědčených regulátorů a jednoosové provedení ve výkonovém rozsahu od 0,12 do 90 kW. Tyto servoregulátory jsou speciálně koncipovány pro jednodušší polohovací úkony se synchronními i asynchronními motory. Vedle početných pracovních funkcí měniče disponují i rozsáhlými bezpečnostními integrovanými funkcemi. Ty splňují nároky kategorie 3 podle normy EN 954-1, jakož i SIL 2 podle EN 61508.

Firma Baumüller
Řada plochých elektronicky komutovaných synchronních servomotorů s diskovým rotorem s permanentními magnety byla rozšířena až do výkonu 4,5 kW při otáčkách 3 000 min.-1, v několika konstrukčních délkách mezi 36 a 120 mm. Motory se vyznačují vysokou dynamikou a pracují bez momentových pulsací při nízkých otáčkách.

Firma Elau
Je dalším dodavatelem mechatronických pohonných jednotek, u kterých je servoregulátor vestavěn do rozšířené svorkovnice motoru na horní části kostry. Zatím jsou k dispozici tyto integrované pohony s klidovými momenty do 11 Nm, špičkově až do 50 Nm, s rozměry přírub motorů 75 x 75 a 100 x 100 mm. Připravují se velikosti s vyššími momenty, s rozměry přírub 140 x 140 mm.

Firma Mitsubishi
Zavedením jednoosového servoregulátoru pro vysoce dynamické pohony doplňuje svůj program řídicích a automatizačních systémů pro technicky velmi náročné servopohony. Vynikající dynamické vlastnosti pohonu umožňuje 18 bitový enkodér s vysokým rozlišením, který dává až 260 000 absolutních hodnot za otáčku.

Firma A-Drive
Vystavila krokové servomotory v krytí IP 65 chráněné proti stříkající vodě ze vzdálenosti 3 m, které vydrží postřik tlakovou vodou do 30 kPa ze všech stran, v množství 2,5 l/min. pro dobu 3 minut bez poruchy.

Závěrem je třeba se zmínit pro úplnost dalších technicky pozoruhodných pohonech, kterými se snaží dodavatelé uplatnit na evropském trhu. Jde např. o vystavující firmy AMK (vysokomomentové bezpřevodové, pomaloběžné motory), KEBA (servopohony s integrovaným řízením SPS v servoregulátoru), Stöber (dálkový servis a údržba pohonů), VACON (měniče frekvence s vodním chlazením výkonové části, Hiwin (pohony s přímými lineárními motory), atd.

G. Holub