Google překladač: English Deutsch

Electrabrake jsou jednoduché a kompaktní ohýbačky plechu, od jiných ohýbaček se liší elektromagnetickým upínáním obrobku, které zde nahrazuje obvyklé upínání mechanické. Tento systém umožňuje díky své štíhlosti a flexibilitě realizaci ohybů, které jsou na jiných strojích nemyslitelné. Electrabrake je velmi univerzální a snadná k užívání. Je ideální pro ohýbání všech druhů plechů, včetně oceli, hliníku, mědi a jejich slitin. Další možné použití je ohýbání předehřátých plastů. Ohýbačky se vyrábí v délkách od 625 – 3 200 mm.

Konstrukce a princip
Materiál se jednoduše vsune mezi upínací lištu a elektromagnetické lože, pomocí ručního (nebo volitelně nožního) spínače se magnet aktivuje. Magnetická síla působí po celé délce upínací lišty, což zaručuje, že i při její nízké konstrukční výšce, nedojde k jejímu průhybu a umožňuje (ve srovnání s klasickými stroji) velmi univerzální použití. Poté se pomocí ohýbací lišty opatřené pákami materiál ohne do požadovaného úhlu. Na rukojeti se nachází přesná úhlová stupnice, která umožňuje rychle měnit přestavitelný doraz pro požadovaný úhel. Vrácením ohýbací lišty do původní polohy se elektromagnet automaticky uvolní.

Nízká konstrukční výška lišty
Díky využití elektromagnetu není již nutná masivní upínací lišta. Ohýbačky Elektrabrake, které disponují nízkou upínací lištou, proto nabízejí mnohem větší konstrukční volnost. Jednotlivé ohyby lze umísťovat velmi blízko u sebe (až 1,5 cm). Bez problémů lze ohýbat obrobek do složitých tvarů, vytvářet velmi hluboké a úzké profily i uzavřené tvary.

Volné konce lišty
U Electrabrake také není potřeba žádné spojení krajů lišty s ložem ohýbačky, protože lišta je přitahována po celé délce. Volné konce lišty jsou obrovskou předností při tvarování náročných výrobků. Po předchozím nastřihnutí materiálu je velmi snadné ohnout jen jeho část, zbytek, který nemá být tvarován jednoduše necháme vyčnívat z ohýbačky. S volnými konci lišty máme také jistotu, že jakýkoli tvar, který vyrobíme, budeme schopni ze stroje snadno vyjmout.

Volitelná délka lišty
Ke každé ohýbačce je dodávána také sada krátkých lišt, jejichž kombinací lze zkompletovat prakticky jakoukoliv požadovanou délku lišty. Typickým použitím kratší lišty než vlastní délka ohýbačky je lemování a vytváření krabiček. Podle délky ohybu si sestavíme přiměřeně dlouhou lištu, kterou vložíme do dna krabičky, ohnutí čtvrté strany je tak stejně snadné jako vytvoření první stěny, nejsme přitom nijak limitováni ve výšce stěn.

Doplnění lišty libovolnými nástroji
Lišta může být doplněna eventuelně nahrazena jakoukoli šablonou z magnetického materiálu. Plech tak můžeme ohýbat do dokonalých rádiusů například podle trubky přiložené podél upínací lišty. Další smělé možnosti jsou zcela v rukách nápaditého uživatele.

Efektivita a bezpečnost
Ergonomická konstrukce ovládání Electrabrake zvyšuje rychlost a efektivitu práce pomocí dotykového řízení vyrovnání upnutí a automatického nastavení tloušťky. Dvoustupňový elektromagnetický zámek zajišťuje produktivní práci a bezpečnost obsluhy.

www.bow.cz