Google překladač: English Deutsch

Dotaci 35 milionů Eur (903 milionů korun) na budování a rozšíření tuzemských zásobníků se zemním plynem pravděpodobně získá společnost RWE. S odvoláním na informace náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera o tom v pondělním vydání píše týdeník Euro. Pokud RWE peníze získá, využije je zřejmě na rozšíření kapacity zásobníků plynu Tvrdonice a Třanovice. Česká skupina RWE je součástí stejnojmenného německého koncernu.

"Máme neoficiální informace, že zmíněný příspěvek získá právě česká skupina RWE," sdělil Euru Hüner. Mluvčí RWE Martin Chalupský uvedl, že společnost zatím rozhodnutí z Bruselu neobdržela a očekává je do konce letošního roku.

Druhý z žadatelů o finance, společnost MND Gas Storage, podle Hünera zřejmě nezíská žádné peníze. MND Gas Storage je součástí skupiny Moravské naftové doly, kterou ovládá podnikatel Karel Komárek. "Firma byla zařazena na rezervní seznam. Mrzí nás takové neparitní rozdělení. MPO, potažmo stát požadoval, aby byla částka rozdělena mezi více subjektů," uvedl Hüner.

MND Gas Storage hodlal peníze použít na výstavbu podzemního zásobníku Uhřice-Jih. "Současně vedeme jednání s Bruselem a snažíme se získat část dotací," podotkl mluvčí skupiny MND Dan Plovajko. Rozdělení finančních prostředků mezi více firem Plovajko považuje za řešení, které podpoří konkurenci a pozitivně ovlivní i ceny zemního plynu.

MPO podle informací týdeníku Euro zaslalo Evropské komisi dopis, ve kterém vyslovilo názor, že je lepší rozdělit 35 milionů eur mezi více firem, a to i kvůli větší konkurenci na českém trhu se zemním plynem. Euro připomíná, že státní úředníci o finanční podpoře, která má být použita na projekty, jež zaručí větší bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu do Evropské unie, už několikrát jednali v Bruselu se členy Evropské komise. "Pokaždé bez většího úspěchu," upozornil týdeník.

Conrad

Kalendář akcí

<<  Leden 2021  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..
chinaplast 2021