Google překladač: English Deutsch

Do roku 2020 bude v České republice k dispozici 100 plnicích stanic pro vozidla na zemní plyn, jejichž výstavbu zajistí plynárenské společnosti. Podíl tohoto paliva v dopravě by se měl zvýšit na deset procent. Dohodu o krocích, které zajistí rozšíření zemního plynu v dopravě, podepsali 16.března zástupci RWE Transgas a všech plynárenských distribučních společností s ministrem průmyslu a obchodu Milanem

44209f25b39f0.jpg

Urbanem. Omezení závislosti na ropě a širší využití alternativních motorových paliv odpovídá usnesení vlády ČR z 11. května 2005 a je v souladu doporučením Evropské unie (Bílá kniha dopravní politiky). „Zvýšení tohoto podílu patří mezi naše priority“ řekl ministr Milan Urban. Do roku 2020 bude spotřební daň na zemní plyn užitý v dopravě stabilizována na minimální úrovni podle směrnic EU.

Nejpozději do roka by veřejná plnicí stanice měla být v každém regionu. Skupina RWE tak nyní začne stavět stanice CNG například v Brně, Ústí nad Labem a Ostravě. Jedna vyroste rovněž ve Středočeském kraji, pravděpodobně v Mladé Boleslavi. Regionální plynárenské společnosti se postarají o výstavbu plnicích stanic tam, kde samospráva rozhodne o převedení vozového parku městské a příměstské dopravy na zemní plyn. Do roku 2013 by se rovněž měly stanice CNG objevit také podél hlavních silničních tahů, zejména těch, které slouží pro tranzit přes Českou republiku.
Vedle investic do infrastruktury se plynárenské společnosti zavázaly, že budou provozovatelům linkových autobusů a MHD přispívat na nákup nového vozidla s plynovým pohonem částkou 200 tisíc korun. „Tato podpora je důležitá především pro naše životní prostředí. Ekologické i ekonomické výhody zemního plynu jsou nesporné. Je šetrný k životnímu prostředí, splňuje evropské emisní limity a jeho spalováním se netvoří kouř ani saze. Jako palivo je navíc při provozu mnohem levnější než benzín nebo motorová nafta,“ říká předseda představenstva RWE Transgas Ulrich Jobs. RWE Transgas i distribuční společnosti tímto způsobem podpoří nákup nových autobusů až deseti miliony korun ročně. Počet ekologických autobusů by se tak mohl každoročně zvyšovat až o padesát kusů. Zemní plyn v automobilech by měly v budoucnu využívat rovněž státní instituce. Plnění závazků Dohody se bude průběžně sledovat. První vyhodnocení proběhne koncem letošního roku.
www.ekobus.cz

Kalendář akcí

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
24
252627282930 
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..