Google překladač: English Deutsch

Dálkové řízení výrobních zařízení nebo také ROC (Remote Operation Centre) v Ropici u Třince je nejnovější technologické středisko Linde Gas, které nedávno v ČR zprovoznili pro dálkové řízení výrobních zařízení v Evropě a části Asie. Linde Gas tak z Česka a v reálném čase řídí výrobu ve svých 21 závodech vzdálených až 4 000 km.Z Ropice tak technici ovládají technologie produkující kyslík, dusík a argon. Prostřednictvím internetu se z různých čidel do řídicího centra přenášejí všechna potřebná data – tlaky, průtoky, teploty, ale i např. informace o počasí ve výrobních destinacích, v případě potřeby je technikům k dispozici i obraz. Nejvzdálenější lokalitou řízenou z ROC v Třinci je Temirtau v Kazachstánu – zhruba 4 000 km.

ridici-sal

Každý výrobní závod má svůj velín, v němž operátoři sledují proces výroby a mají k dispozici potřebná data. Tento velín bývá buď přímo u výrobních hal nebo pár set metrů od nich. Linde Gas jej díky novým technologiím posunulo i o tisíce kilometrů a řídí výrobní závody v regionu Východní Evropa a Střední východ z Třince.

V Ropici dnes pracuje 43 vyškolených pracovníků, které vede pan Sliž. Operátoři na jednotlivých směnách jsou vedeni zkušenými techniky, kteří jsou v případě potřeby připraveni řešit problémy nejenom s pomocí dálkové správy jednotlivých technologií, ale operativně, i když zcela výjimečně, vyjíždí do jednotlivých řízených destinací.

Z Centra dálkového řízení ROC se na dálku sleduje a řídí činnost několika výrobních závodů v rámci jedné země nebo celého regionu. Veškerá potřebná data o výrobním procesu se přenášejí na dálku na terminály střediska, odkud se produkce kontroluje a řídí.

Centrum dálkového řízení sestává z řídicího sálu, odkud vysoce kvalifikovaní operátoři nepřetržitě řídí činnost výrobních závodů regionu a zajišťují technologickou podporu a kontinuální technický rozvoj zařízení a výrobních procesů.

Použití ROC umožňuje zvýšení efektivity provozu výrobních zařízení a snížení nákladů na elektrickou energii u všech zařízení v regionu. Řízení procesu nepřetržité výroby technických plynů zkušenými operátory a inženýry na dálku, umožňuje mít u jednotlivých výrobních zařízení jen nezbytnou obsluhu, která má na starosti především nezbytný servis. Zaměstnanci, kteří ve výrobních závodech zůstávají, se díky tomu mohou zaměřit především na dosažení vysoké spolehlivosti výrobního zařízení zlepšením procesů údržby.

Přesunem řízení do jediného centrálního pracoviště se rovněž zvyšuje kompetentnost a odborné znalosti zaměstnanců pracujících ve středisku. Operátoři jsou zkušenější, protože řídí více jednotek, lépe plánují a jsou snadněji zastupitelní. Vytvářejí se tak podmínky pro profesní růst talentovaných pracovníků z celého regionu.

Významným přínosem rovněž je zjednodušení uvádění nových výrobních zařízení do provozu.

Střediska ROC Linde Group už pracují v Německu, Velké Británii, Švédsku, Spojených státech, Číně, Singapuru, Jižní Americe i Austrálii.

Při hledání vhodného sídla Centra dálkového řízení pro region Východní Evropa a Střední východ padla volba na Českou republiku. Vedení Linde Group k tomu vedly především dva důvody. Společnost Linde Gas u nás disponuje vysoce kvalifikovanými a iniciativními pracovníky a je dlouhodobě výkonnou organizací. Pro Linde Gas tato volba znamenala významné ocenění dosavadní činnosti.

V první fázi našlo ROC centrum pro region Východní Evropa a Blízký východ přechodně azyl v prostorách třinecké kyslíkárny, kde byl k dispozici i tým špičkových inženýrů. Bylo ale zřejmé, že s ohledem na předpokládaný rozvoj jak v počtu řízených lokalit, tak v oblasti inženýrské podpory navazujících procesů, budou tyto prostory nedostatečné. Padlo tedy rozhodnutí o koupi vlastního pozemku v sousední obci Ropice v blízkosti Třince. V roce 2009 zde začala výstavba zcela nové moderní budovy, aby byly vytvořeny ideální podmínky pro činnost střediska a umožnilo se postupné rozšiřování jeho činnosti.

Provizorní centrum dálkového řízení bylo v Třinci uvedeno do provozu v prvním pololetí roku 2009 ve stávajícím areálu Linde Gas. V době zahájení činnosti bylo napojeno prvních osm výrobních zařízení Linde ve Východní Evropě a na Středním Východě. V České republice byla připojena zařízení k výrobě zkapalněných plynů v Brně, Třinci a Kralupech.

V průběhu roku 2010 přibylo dalších pět provozů a postupně byly připojovány další závody, takže v roce 2011 už bylo z třineckého centra řízeno 20 výrobních závodů v České republice, Polsku, Maďarsku, Rusku, Rumunsku, Ukrajině, Řecku, Bulharsku, Turecku a dokonce ve Spojených arabských emirátech.

Nově vybudované ROC centrum Linde Gas v Ropici zahájilo provoz v květnu 2012. Má už za sebou i audit, který dopadl s vynikajícím výsledkem srovnatelným s nejlepšími zařízeními ze světa disponujícími mnohaletými zkušenostmi.

V nové budově jsou k dispozici rozsáhlejší kancelářské prostory pro vytvoření potřebné větší inženýrské základny, takže kromě vlastního procesu řízení se ROC centrum zaměřuje také na podporu v oblasti IS a řídicích systémů, koordinaci mezi výrobou a distribucí kapalin a plánování odběru elektrické energie. Předpokládá se zde také vybudování centrálního regionálního týmu pro podporu údržby a zajištění spolehlivosti výrobních zařízení.

Nové ROC centrum rovněž prohlubuje mezinárodní spolupráci v rámci skupiny Linde a usnadňuje se přenos zkušeností mezi jednotlivými pracovišti, protože umožňuje vedení virtuálních jednání a diskusí v rámci regionu.

Prozatím se z Třince řídí výroba zařízení na dělení vzduchu, ale od podzimu se přidá i výroba CO2.

www.linde-gas.cz

ridici-sal1Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news