Google překladač: English Deutsch

Testovací vysílání řádného digitálního televizního vysílání ve formátu DVB-T dnes zahájily Radiokomunikace, a.s. (ČRa) v Brně. Stejně, jako v Praze a části středních Čech budou ČRa ode dneška přenášet televizní programy ČT1, ČT2, ČT24 a TV Nova a rozhlasové stanice ČRo 2-Praha, ČRo 3-Vltava, ČRo Leonardo, ČRo D-Dur, Rádio Česko a Frekvence 1. Nový vysílač včetně nové vysílací antény je umístěn na vysílací věži Hády, která se tyčí nad městem na jeho severovýchodním okraji.

logo_cra.gif

„Slíbili jsme, že diváci v Brně budou moci sledovat digitální televizi od února, tímto testovacím vysíláním jsme tedy v předstihu. Je to zkrátka náš dárek k vánocům,“ uvedl dnes Ing. Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb ČRa. Dodal, že dostatečný signál by měla mít i většina domácností některých okolních měst a obcí (např. Kuřim, Židlochovice, Pohořelice). „Podle našich výpočtů by mělo mít možnost vysílání sledovat na dobrou venkovní přijímací anténu kolem 630 000 nových diváků. V některých blízkých brněnských lokalitách by úroveň signálu měla dovolit i příjem na vnitřní teleskopické antény, neboť právě systém digitální televize umožňuje mít na tyto "pokojové" antény kvalitní obraz nerušený "duchy" na rozdíl od příjmu analogového,“ uvedl Ing. Roztočil s tím, že diváci mohou použít pro příjem digitálního vysílání stejnou anténu, kterou používají dnes pro příjem TV programu Prima, který je vysílán ze stejné lokality.

Testovací vysílání, které předchází "ostrému" vysílání s jehož počátkem se počítá 9. února 2006, slouží zejména k porovnání teoretických výpočtů pokrytí Brna a okolí a prakticky zjištěného stavu. Od tohoto data bude v oblasti Brna spuštěn další vysílač. Vysílání běží v UHF pásmu na kanále 40, a to s vyzářeným výkonem 10 kW.

Pro zajištění vysílání použily Radiokomunikace nejmodernější vysílací i anténní technologii od špičkových světových výrobců s cílem zajistit co nejlepší kvalitu vysílání v tomto důležitém regionu s tím, že přesnost některých parametrů vysílání bude řídit satelitní systém GPS.
www.cra.cz