Google překladač: English Deutsch

4. května na ruzyňském letišti slavnostně pokřtily České aerolinie dva letouny Airbus A320 nové generace. Letadla ponesou jména měst Strakonice a Rožnov pod Radhoštěm. Další dva nové stroje typu ATR42-500 byly pojmenovány po městech Benešov a Přerov. Ceremoniálu se zúčastnili zástupci měst, vedení ČSA a další významní hosté jako například finalistky soutěže Miss Česká republika 2005.

airbus_A320_02.jpg

"Pro České aerolinie je tento křest přelomovou událostí, příletem Airbusů nové generace začíná další etapa modernizace naší flotily. Nová letadla Airbus A320 s sebou přinášejí vyšší technologickou úroveň, efektivnější provoz a především více pohodlí
pro cestující ," říká Jaroslav Tvrdík, prezident a předseda představenstva ČSA.
Společně s prezidentem společnosti Jaroslavem Tvrdíkem křtili letadla Airbus A320 také starostové obou měst, pan Václav Mikušek z Rožnova pod Radhoštěm a pan Pavel Vondrys ze Strakonic. Kmotrem letadel se spolu s prezidentem a předsedou představenstva ČSA Jaroslavem Tvrdíkem stal generální ředitel České správy letišť Martin Kačur. Oba stroje ponesou kromě názvů také znak s erbem města.
Airbusy nové generace představují pro ČSA významnou posilu. Letadla s kapacitou až 156 cestujících se vyznačují širšími rozměry kabiny a většími úložnými prostory. Po technické stránce mají letadla o 1200 km větší dolet než letouny stávající střednětraťové flotily a jsou také o cca 5% rychlejší. Jejich provoz zároveň splňuje přísné hlukové a emisní normy. Nové A320 jsou nasazovány do provozu na pravidelných linkách např. z Prahy do Londýna, Amsterodamu, Říma, Moskvy, Baku, Barcelony, Jerevanu a Jekatěrinburgu.
Turbovrtulová letadla typu ATR42-500 nesou jména středočeského města Benešov a moravského Přerova. Stroje společně s prezidentem společnosti ČSA pokřtili starostové obou měst pan Petr Kouba a pan Jindřich Valouch.  Kmotry letadel se stali generální ředitel Řízení letového provozu Petr Materna a ředitel Úřadu pro civilní letectví Jindřich Ploch.
Letadla ATR42-500 reprezentují nejnovější generaci tohoto typu turbovrtulových letadel. Kromě zcela nového designu interiéru, který vyniká sedačkami s koženým potahem v modré barvě, se letadla vyznačují ještě vyšší ekonomikou provozu, delším doletem, vyšší cestovní rychlostí a tišším chodem. 46ti místná letadla ATR42-500 jsou nasazována na krátké tratě především na vnitrostátních linkách a linkách do Německa, Rakouska, Polska a na Slovensko.
Ještě v letošním roce se flotila ČSA rozroste celkem o 5 letadel, z nichž čtyři jsou z nově zaváděné rodiny letounů A320. Pátým letadlem je Boeing 737 klasické generace, o který ČSA již svoji flotilu rozšířily v dubnu zejména proto, aby zvýšily možnosti pro zálohování střednětaťové flotily v reakci na nové nařízení EU ohledně kompenzací cestujícím. Vedle rozšiřování flotily České aerolinie nadále pokračují v loňském roce zahájeném projektu obměny turbovrtulových letadel rodiny ATR a v roce 2005 tak zavedou celkem čtyři zcela nové letouny ATR42-500.
Na jaře roku 2006 pak České aerolinie obdrží první zcela nová letadla A320, která vzešla z loňského výběrového řízení.
Zajímavosti z historie křtů letadel ČSA
Prvními pojmenovanými letadly Českých aerolinií byly v padesátých letech proudové dopravní letouny Tupolev Tu-104A, se kterými ČSA vstoupily jako jedny z prvních leteckých společností na světě do proudového věku. Byly pojmenovány po československých městech Praha, Bratislava, Brno, Plzeň, Ostrava a České Budějovice. Tato města nyní propůjčují svá jména již třetí generaci letadel flotily ČSA.
Výběr jmen nezůstal pouze u měst, v první polovině šedesátých let dostalo letadlo Av-14 jméno po oblíbeném dětském programu Československé televize "Vlaštovka" a letoun Iljušin Il-18 nesl název "Vysoké Tatry". Současnou výjimkou ve "jmenném řádu" je turbovrtulový letoun ATR 42 "Nebeský jezdec" (Sky Rider), který byl pojmenován na počest československých pilotů bojujících ve druhé světové válce v českých perutích  britské Royal Air Force. www.csa.cz

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news