Google překladač: English Deutsch
T+T 1-2/2009

Kapilární rohože G-TERM, které se instalují především do budov jako systémy velkoplošného vytápění a chlazení interiérů, jsou ve firmě Zeelandia, Lady Marmelada s.r.o. v Chelčicích využity při výrobě marmelády k ohřívání tanků se sirupem. Jde tak o jedno z prvních využití tohoto systému v průmyslu, o realizaci se postarala společnost ADAN – úspory energie, partner G-TERMu.

Proč si firma Lady Marmalade-Zeelandia vybrala pro ohřev dvou válcových nádob o výšce pět a průměru 2,5 metru právě kapilární rohože? „Stáli jsme před úkolem využít zbytkové teplo parního kondenzátu k vytápění zásobníkových tanků pro sirup, který je vstupní surovinou pro výrobu marmelády,“ říká Daniel Veselý ze společnosti ADAN – úspory energie, která na myšlenku využít kapilární rohože přišla a stavbu také uskutečnila.
Prvotní myšlenka byla vytvořit dvouplášťový ohřev, ale to je v případě nádrží takových rozměrů velmi nákladná a technologicky složitá záležitost. „Konečným řešením tedy byla idea použít k vytápění kapilární rohože, které jsou aplikovány na plášť nádrží,“ uvedl Daniel Veselý.
Na tanky byly použity kapilární segmenty o délce 3,5 a 4 metry s větším průměrem kapilár tak, aby se omezil hydraulický odpor při takové délce segmentu. Na každém tanku jsou instalovány dva paralelní okruhy, ve kterých proudí topná voda o teplotě 60 °C. „Primární teplo získáváme z nádrže, v níž se shromažďuje kondenzát z parní technologie. Teplota kondenzátu je asi 85 °C,“.řekl Daniel Veselý. Prostřednictvím deskového výměníku se teplo převádí do okruhu kapilár, kde je pomocí trojcestného termostatického ventilu upravována teplota topné vody zvlášť pro každý tank. Teplota topné vody nesmí přesáhnout 65 °C, poté začíná surovina karamelizovat a znehodnotí se. Celý systém je na dně nádrží doplněn elektrickými topnými kabely. „Investor je řešením nadšen, protože byly uspořeny nejen vstupní investiční náklady, ale hlavně se využívá odpadní teplo z výroby. Řešení tedy přispívá ke snížení nákladů na energie, což je dnes nejen strašák domácností ale i průmyslových závodů,“ doplnil Daniel Veselý z firmy ADAN. Znamená to další rozšíření možností využití originálního systému vytápění a chlazení.

www.g-term.cz

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..