Google překladač: English Deutsch
GigE a USB průmyslové kamery s HDR senzorem

Německá společnost IDS Imaging Development Systems GmbH je předním světovým výrobcem digitálních průmyslových kamer s rozhraním USB 2.0 a Gigabit Ethernet. Při vývoji a konstrukci digitálních kamer využívají vývojoví designéři nejmodernějších technologií. Jednou z nich je zařazení High Dynamic Range (HDR) senzorů do výrobního programu uEye kamer. Technologie HDR umožňuje zachytit obraz s velmi vysokým kontrastem a dynamickým rozsahem přesahující hodnoty 120 dB, což je asi 1000krát více než dynamické rozsahy u běžně dostupných CCD senzorů. Pro průmyslové digitální kamery s HDR senzorem se tak otevírají další oblasti jejich využití, kterými jsou například aplikace v oblasti průmyslového svařování, aplikace ve slévárenském průmyslu, aplikace s velmi vysokými a neočekávanými výkyvy jasu a kontrastu nebo třeba aplikace související s bezpečností a monitorováním dopravy. Krátkou prezentaci HDR technologie naleznete v tomto videu.

FX4 HDR senzor použitý v uEye kamerách je dostupný pouze pro černobílé snímání. Celá technologie vychází ze zcela rozdílných principů. Při konstrukci senzoru se nepoužívají běžně dostupné fotodiody, nýbrž celý princip je spíše založen na miniaturních solárních článcích. Při vývoji a návrhu se vycházelo z logaritmické funkce výstupního napětí solárních článků založené na množství dopadajícího světla. Tato nová technologie umožňuje reprodukovat extrémní kontrastní podmínky ve snímané scéně a výrazně snižovat obrazový šum v porovnání s předchozí HDR technologií. FX4 HDR senzor o velikosti 1/1,8“ má rozlišení 768 x 576 pixelů a rychlost snímání až 50 snímků za sekundu. Výstupní snímky mají základ buď v logaritmické křivce, nebo v lineární křivce používané u běžných senzorů. Kamera uEye GigE, typ HE, snímá a zpracovává snímky v plné 12-bitové hloubce.

Veškerá nastavení a ovládání USB a GigE kamer, včetně plné podpory HDR senzorů, lze provádět pomocí programového vybavení SDK, které je volně dostupné ke všem kamerám uEye. Pomocí standardních rozhraní, jako jsou DirectShow, ActiveX, TWAIN nebo GEN<i>CAM, případně s přímým použitím uEye rozhraní API (programování aplikací) s možností přístupu k až 150-ti různým funkcím kamery, je integrace kamer uEye do aplikací velice jednoduchá. K dispozici jsou DEMO programy v programovacích jazycích C, C++, C# a VB.NET, a také ovladače pro programy na zpracování obrazu, kterými jsou např. LabView, NeuroCheck, HALCON a další.
www.abbas.cz